Wielkanocne stoły naszych gospodyń

Strona główna » Aktualności » Wielkanocne stoły naszych gospodyń

wielkość tekstu:A | A | A

23 marca br. w Mstowie odbyła się VIII Prezentacja Stołów Wielkanocnych. Gminę Olsztyn reprezentowały Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z: Biskupic, Kusiąt, Olsztyna i Zrębic oraz wójt Tomasz Kucharski.

W prezentacji wzięło udział prawie czterdziestu wystawców z czterech powiatów: lublinieckiego, częstochowskiego, kłobuckiego i myszkowskiego.

Od wielkanocnych bab, pasztetów, kiełbas, i domowych nalewek uginały się stoły. Gospodynie zachęcając do kultywowania zwyczajów świątecznych chętnie częstowały przyrządzonymi do degustacji smakołykami, dzieliły się przepisami, prezentowały wielkanocne zastawy i ozdoby świąteczne.

Obok suto zastawionych stołów można było również podziwiać prace regionalnych twórców, którzy na miejscu wykonywali ozdoby świąteczne takie jak pisanki czy bibułkowe kwiaty.

W uroczystościach we Mstowie udział wzięli m.in. poseł do Parlamentu Europejskiego, Małgorzata Handzlik, posłanki na Sejm RP: Jadwiga Wiśniewska i Halina Rozpondek, członek Zarządu woj. śląskiego, Stanisław Dąbrowa, przedstawiciele instytucji regionalnych i duchowieństwa, burmistrzowie, wójtowie, radni, sołtysi, mieszkańcy regionu.

Wielkanocne stoły poświęcił duszpasterz rolników, ks. Eugeniusz Sikorski.

Dyplomy i nagrody prezentującym się uczestnikom oraz medale z okazji 150-lecia Kółek Rolniczych wręczyli: Bernadetta Niemczyk, przewodnicząca Krajowej Rady KGW oraz Adam Jakubczak, wójt Gminy Mstów.

- Tłumy, które odwiedziły imprezę w Mstowie, potwierdzają, że mamy swoje tradycje, że warto je pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom. – mówi Bernadetta Niemczyk.

Organizatorem wydarzenia był Regionalny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych oraz Gmina Mstów.     

M. Kosielak

 

poprzednia strona|1|2| z   2następny|ostatnia

czytano: 3877 razy

źródło: olsztyn-jurajski.pl

Strona główna

Ilość filmów: 14
dalej
Wyszukiwarka
na stronie   w aktualnościach
link
Ciekawostki

Parafia w Zrębicach istniała już w 1334 roku w spisach świętopietrza wymieniana jako Sdrzambicze (miejsce wytrzewione z krzaków i lasów). Według ...dalej

Ogloszenia
  • link link link link link link link link link link
  • link
Urząd Gminy Olsztyn (C) 2018