X Międzygminny Przegląd Zespołów Ludowych i Folklorystycznych

Strona główna » Aktualności » X Międzygminny Przegląd Zespołów Ludowych i Folklorystycznych

wielkość tekstu:A | A | A

„Tradycja jest Twoją godnością, Twą duszą, Twoim szlachectwem. Dbaj o zachowanie spuścizny Twych ojców rodzimej sztuki, rodzimej kultury. Dąż do tego, aby Twoja oczyszczona z nalotów obcych kultura ludowa poszła w górę, rozkwitnęła w kwiat wielkiej kultury narodowej, godnej zająć miejsce poczesne w dorobku wszechludzkim ”. Tym pięknym mottem zostali powitani uczestnicy i goście X Międzygminnego Przeglądy Zespołów Ludowych i Folklorystycznych, który odbył się 21 kwietnia 2013 roku. Organizatorami uroczystości były gminy Dąbrowa Zielona, Janów i Przyrów, a gospodarzem Gmina Olsztyn, Gminny Ośrodek Kultury i Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich w Olsztynie.

Uroczystość otworzył Wójt Gminy Olsztyn Tomasz Kucharski, a następnie ze sceny popłynęła pieśń i przyśpiewka ludowa, którą cechuje w większości prosty niewyszukany język. Ma związek z codziennym i religijnym życiem, a siłą jej jest prostota i naturalność. Każdy z zespołów z wielkim oddaniem prezentował swój ludowy i bliski sercu repertuar, ponieważ chęć rozbudzania i kultywowania wśród społeczeństwa tradycji i obrzędów ludowych jest pasją wszystkich występujących.

Podczas uroczystości dwie Panie, Maria Biedroń i Maria Tomczyk otrzymały podziękowania za 40-lat pracy na rzecz Koła Gospodyń Wiejskich w Przyrowie wraz z życzeniami zdrowia i wszelkiej pomyślności. Wręczyli je Przewodnicząca Zarządu Krajowego Kół Gospodyń Wiejskich Bernadetta Niemczyk i Prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Władysław Serafin.

Patronem i założycielem Kółek Rolniczych w roku 1862 i Kół Gospodyń Wiejskich w roku 1866 był Juliusz Kraziewicz. Z okazji tych historycznych wydarzeń i Jubileuszu 150-lecia Kółek Rolniczych obecne władze Związku wybiły pamiątkowy medal, który podczas uroczystości otrzymali:
Anna Operacz – Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie
Małgorzata Grzywna – Przewodnicząca Rady Gminy Janów
Rajmund Michalik – Przewodniczący Rady Gminy Przyrów
Adam Szkop – Przewodniczący Rady Gminy Dąbrowa Zielona
Janusz Konieczny – Przewodniczący Rady Gminy Olsztyn

Obecna na X Przeglądzie Poseł do Parlamentu Europejskiego  Małgorzata Handzlik ufundowała i wręczyła pamiątkowe statuetki na cześć imprezy i biorących w niej udział Zespołów. Statuetki te zajmą zaszczytne miejsce w Urzędach Gmin.

Podsumowaniem całości tego kulturotwórczego wydarzenia były wystąpienia wójtów z czterech gmin. Gratulacje i podziękowania wszystkim uczestnikom z życzeniami dalszego twórczego rozwoju złożyli: Maria Włodarczyk – Wójt Gminy Dąbrowa Zielona, Sławomir Krzyształowski – Wójt Gminy Janów, Robert Nowak – Wójt Gminy Przyrów i Tomasz Kucharski – Wójt Gminy Olsztyn.

W części biesiadnej, członkinie KGW z gminy Olsztyn ugościły zebranych Olsztyńską Parzybrodą i Olsztyńskimi Prażuchami. Potrawy te posiadają Certyfikat Częstochowskiej Organizacji Turystycznej.

Nad całością czuwał Gminny Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Mariola Matysek
Foto Martyna Piecuch

poprzednia strona|1|2| z   2następny|ostatnia

czytano: 4441 razy

źródło: olsztyn-jurajski.pl

Strona główna

Ilość filmów: 14
dalej
Wyszukiwarka
na stronie   w aktualnościach
link
Ciekawostki

Na terenie gminy Olsztyn znajduje się największy rezerwat na Jurze - SOKOLE GÓRY, a w nim najgłębsza znana jurajska jaskinia STUDNISKO o głębokości ...dalej

Sokole Góry
Ogloszenia
  • link link link link link link link link link link
  • link
Urząd Gminy Olsztyn (C) 2018