Patriotyczna Msza święta

Strona główna » Aktualności » Patriotyczna Msza święta

wielkość tekstu:A | A | A

9 czerwca 2013 roku po raz kolejny odżyły wspomnienia o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej i okresie powojennym. Uroczysta Msza św. zorganizowana przez Antykomunistyczny Związek Więźniów Politycznych, Prezydenta Miasta Częstochowy, Wójta Gminy Olsztyn i Duchowieństwo jest hołdem dla pomordowanych w latach 1939-1945 przez okupantów niemieckich oraz odbywa się w rocznicę haniebnego, moskiewskiego procesu szesnastu.

Uroczystość rozpoczęła się zbiórką na Rynku w Olsztynie, a następnie zebrani przemaszerowali wraz z Orkiestrą Dętą OSP w Konopiskach na „Miejsce Straceń”.

We Mszy świętej odprawionej przez ks. pułkownika Wojska Polskiego dr Wiesława Korpetę i ks. Prałata Ryszarda Grzesika uczestniczył Wójt Gminy Olsztyn Tomasz Kucharski, Przewodniczący Rady Gminy Olsztyn Janusz Konieczny, V-ce Przewodniczący Rady Miasta Częstochowy Jerzy Nowakowski. Byli obecni przedstawiciele związków kombatanckich i poczty sztandarowe, delegaci różnych instytucji, dyrektorzy placówek oświatowych oraz nauczyciele z dziećmi i młodzieżą z Olsztyna i Kusiąt, przedstawiciele stowarzyszeń, kół, mieszkańcy gminy Olsztyn i goście z Regionu.

Po Mszy świętej odbył się Apel Poległych, po czym liczne delegacje złożyły w hołdzie poległym wieńce i kwiaty. Na warcie stali harcerze ze Szkoły Podstawowej w Olsztynie oraz z Gimnazjum im. Kaspra Karlińskiego w Olsztynie.

Nad przebiegiem uroczystości czuwał Urząd Gminy Olsztyn i Gminny Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Rocznice, daty, wydarzenia zawsze skłaniają do refleksji nad historią naszego kraju i skomplikowanymi losami pokoleń Polaków. Na Olsztyńskim „Miejscu Straceń” w 18 zbiorowych mogiłach spoczywa 1968 ofiar hitlerowskiego terroru. Są to głownie Polacy, przywożeni samochodami z Częstochowy i Radomska z więzień i z akcji pacyfikacyjnych. W latach 1942-1943 przywożono tu także półżywych radzieckich żołnierzy z lagrów w Częstochowie i dobijano ich z broni palnej strzałem w tył głowy. Wszystkie zwłoki grzebano na miejscu, a mogiły równano z ziemią i maskowano. Po wojnie dokonano ekshumacji zwłok. Przy największej mogile po wyzwoleniu postawiono dębowy krzyż.

M. Matysek
foto M. Piecuch

poprzednia strona|1|2| z   2następny|ostatnia

czytano: 4094 razy

źródło: olsztyn-jurajski.pl

Strona główna

Ilość filmów: 14
dalej
Wyszukiwarka
na stronie   w aktualnościach
link
Ciekawostki

Najlepsze warunki do uprawiania Nordic Walking w gminie Olsztyn dają Sokole Góry. Pierwszy Jurajski Zjazd Miłośników Nordic Walking w Gminie Olsztyn ...dalej

Ogloszenia
  • link link link link link link link link link link
  • link
Urząd Gminy Olsztyn (C) 2018