Pięć certyfikatów Częstochowskiej Organizacji Turystycznej dla gminy Olsztyn

Strona główna » Aktualności » Pięć certyfikatów Częstochowskiej Organizacji Turystycznej dla gminy Olsztyn

wielkość tekstu:A | A | A

"Nordic Walking - nowy produkt turystyczny kluczem do wzrostu rozpoznawalności Gminy Olsztyn", Ścieżka Geologiczną "W krainie białych skał" - "Od Gór Towarnych do Zielonej Góry", Turniej rycerski "O szablę Kaspra Karlińskiego", Festyn Rodzinny w ogrodach plebańskich oraz Regionalny Konkurs na tradycyjne ozdoby bibułkowe pt. "Kwiaty" - od 8 października br. stały się certyfikowanymi produktami turystycznymi w Gminie Olsztyn. 

Uroczystość wręczenia certyfikatów Częstochowskiej Organizacji Turystycznej, odbyła się w odrestaurowanej Galerii Malarstwa i Rzeźby w Częstochowie. Wydarzenie było połączone z miejskimi obchodami Światowego Dnia Turystyki. 

Aż pięć spośród szesnastu certyfikatów otrzymali przedstawiciele instytucji działających na terenie Gminy Olsztyn oraz osoby związane z Olsztynem. Certyfikaty wręczył Piotr Kurpios - pełniący funkcje Prezydenta Miasta Częstochowy i przewodniczący CzOT. 

Certyfikaty odebrali: Wójt Gminy Olsztyn - Tomasz Kucharski, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury - Mariola Matysek oraz proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Olsztynie ks. prałat Ryszard Grzesik 

Certyfikowane produkty turystyczne 2010 na terenie Gminy Olsztyn: 

"Nordic Walking - nowy produkt turystyczny kluczem do wzrostu rozpoznawalności Gminy Olsztyn" - certyfikat dla Urzędu Gminy Olsztyn za promocję regionu oraz umocnienie jego wizerunku jako jurajskiego centrum turystycznego. Nordic walking jako nowy, markowy produkt turystyczny pozwoli turystom i mieszkańcom na poznanie walorów okolicy Olsztyna, zachęcając równocześnie do aktywności ruchowej. Przy okazji realizacji projektu - na który gmina pozyskała dofinansowanie w kwocie około 660 tys. zł - wytyczono specjalną trasę dla miłośników spacerów z kijkami. Dziewięciokilometrowy dukt prowadzi przez najważniejszych atrakcje turystyczne Olsztyna i okolicy m.in.: wzgórze zamkowe, Kamieniołom Kielniki, rezerwat przyrody Sokole Góry, Górę Biakło i Lipówki. 

Ścieżka Geologiczną "W krainie białych skał" - "Od Gór Towarnych do Zielonej Góry" - certyfikat dla Urzędu Gminy Olsztyn. Projekt tej dziewięciokilometrowej ścieżki powstał przy współpracy Państwowego Instytutu Geologicznego, Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego oraz gminy Olsztyn. Celem projektu jest m.in. podniesienie świadomości geologicznej społeczeństwa oraz kształtowanie tożsamości lokalnej dzięki takim inicjatywom jak np. sprawowanie opieki nad ścieżką przez lokalną szkołę. Projekt ma na celu promocję geoturystyki jako formę aktywnego spędzania czasu, połączonego z poznawaniem walorów jurajskich krajobrazów oraz unikatowych zjawisk geologicznych w skali kraju. 

Turniej rycerski "O szablę Kaspra Karlińskiego" - certyfikat dla Beaty i Arkadiusza Mstowskich (Ermat Group) oraz Spółki do Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej Wsi Olsztyn. Rycerska impreza na błoniach olsztyńskiego zamku, odbyła się trzy razy. Z imprezy czysto rozrywkowej, turniej zmienił się w wydarzenie kulturalne o wysokiej randze. Do Olsztyna zjeżdżają bractwa rycerskie z Polski, Czech i Słowacji. Turniej rycerski i imprezy towarzyszące prowadzone są według historycznego rytuału, z rycerzami konnymi i pieszymi, występującymi w zbrojach, wzorowanych na oryginalnych. Tysiące widzów ma okazję podziwiać sprawność rycerską w turniejach łuczniczych, konnych, zapasach oraz szabli bojowej. 

Festyn Rodzinny w ogrodach plebańskich - certyfikat dla Gminnego Ośrodka Kultury Olsztynie i parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Olsztynie. W tym roku odbyła się już piata edycja festynu. Celem imprezy jest podkreślenie znaczenia rodziny w tworzeniu atmosfery zabawy, radości i wspólnego świętowania. Na scenie i wokół niej na uczestników zabawy czeka każdego roku wiele atrakcji. Hitem corocznych festynów są mecze piłki nożnej rozgrywane pomiędzy drużyną księży, a drużynami: policjantów z komisariatu w Poczesnej, lekarzy z przychodni lekarskiej Bogdana Maliny, strażakami z OSP w Olsztynie i samorządowcami z Gminy Olsztyn. Każdego roku podczas imprezy można zapoznać się ze sztuką origami, sposobem wykonywania kwiatów bibułkowych, pograć w szachy i piłkarzykami, zjeść pajdę chleba ze smalcem oraz ciasto drożdżowe. 

Regionalny Konkurs na tradycyjne ozdoby bibułkowe pt. "Kwiaty" - dla Gminnego Ośrodka Kultury. Przedmiotem konkursu są tradycyjne i współczesne formy zdobnictwa bibułkowego. Konkurs adresowany jest do dzieci, młodzieży i dorosłych. Tegoroczna edycja była już IX. Konkurs połączony jest z "Majówką" na olsztyńskim Rynku, której towarzyszy wystawa pokonkursowa oraz wręczenie nagród zwycięzcom konkursu. Każdego roku na płycie olsztyńskiego rynku występują zespoły ludowe oraz folklorystyczne.

czytano: 2814 razy

źródło: olsztyn-jurajski.pl

Strona główna

Ilość filmów: 14
dalej
Wyszukiwarka
na stronie   w aktualnościach
link
Ciekawostki

W czasach międzywojennych w Jaskini Towarnej, zwanej także Jaskinią Niedźwiedzią, znaleziono szczątki niedźwiedzi jaskiniowych i ślady pobytu ludzi ze ...dalej

Jaskinia Towarna
Ogloszenia
  • link link link link link link link link link link
  • link
Urząd Gminy Olsztyn (C) 2018