Zapusty u wójta

Strona główna » Aktualności » Zapusty u wójta

wielkość tekstu:A | A | A

Tradycją stało się, że w ostatni dzień karnawału rozśpiewani, barwni i psotni przebierańcy odwiedzają włodarza gminy i mieszkańców Olsztyna.

Ostatkowy zwyczaj w Olsztynie kultywują członkinie Klubu Aktywności Lokalnej. We wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek Wielkiego Postu i zbliżającą się Wielkanoc, odwiedzają wybrane domostwa i instytucje, zaczepiają przechodniów, porywają ich do tańca, ściskają i całują, a przy okazji czernią im twarze i ubrania sadzą.

Finał karnawałowego szaleństwa daje się we znaki pracownikom olsztyńskiego Urzędu Gminy, GOK-u czy biblioteki. Natomiast w gabinecie wójta, ostatni dzień zapustów, wyglądał prawie jak u Żeromskiego “(…) izba zdało się trzeszczała w swych węgłach. Wrzawa uciechy kipiała w niej jak spieniona woda. Zdrowie, młodość i kipiące życie przemieniały ten taniec w wylew radości. Bawiono się z pełnego serca, hulano z potrzeby dusznej, tańczono w całym znaczeniu tego wyrazu, do upadłego”.

 

czytano: 3204 razy

źródło: olsztyn-jurajski.pl

Strona główna

Ilość filmów: 14
dalej
Wyszukiwarka
na stronie   w aktualnościach
link
Ciekawostki

Według przekazów pod zamkiem istnieje rozległy system jaskiń i korytarzy wykutych w skale. Mówi się też o podziemnym tunelu łączącym olsztyńską ...dalej

Ogloszenia
  • link link link link link link link link link link
  • link
Urząd Gminy Olsztyn (C) 2018