Siła tradycji

Strona główna » Aktualności » Siła tradycji

wielkość tekstu:A | A | A

W Niedzielę Palmową zwaną również Kwietną lub Wierzbną tradycyjnie święcimy palmy - symbol odradzającego się życia. Zwyczaj ten wprowadzono do liturgii kościelnej w XI wieku. Wierni przynoszą do kościoła wierzbowe gałązki przyozdobione  bukszpanem, barwinkiem, suszonymi lub bibułkowymi kwiatami.

W wielu miejscach w Polsce, również w gminie Olsztyn, kultywuje się zwyczaj przynoszenia do poświęcenia kilkumetrowych, pięknie zdobionych palm. To jest właśnie siła tradycji, szacunek i pielęgnowanie wartości naszych przodków.

W kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Olsztynie możemy podziwiać palmy wykonane przez członkinie Klubu Aktywności Lokalnej działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Olsztynie oraz Zespół „Skrajniczanki”.

Kościół pw. św. Idziego w Zrębicach stroją palmy wykonane przez rodziny w zaciszu domowym oraz dzieci uczestniczące w zajęciach w świetlicy środowiskowej. Palmy wykonali:  Halina, Jarosław, Julka i Patryk Kuc, Roksana i Adrian Trąbscy, Natalia i Martyna Sztaner, Angelika, Dominik i Radek Nabiałek, Radek i Bartek Tomzik, Dawid Chmielarz, Julka Jeleń, Małgosia Miedzińska, Natalia Pala, Waldemar Nabiałek, Aneta Jeleń - sołtys Zrębic I,  Monika, Karol i Mariusz Podsiedlik, Magda Kłosowicz.

Wszystkie palmy są bajecznie kolorowe, przyozdobione wielobarwnymi kwiatami z bibuły i wstążkami. Przyciągają wzrok swoim majestatem i  tworzą historię miejscowości.
 

MM

czytano: 3485 razy

źródło: olsztyn-jurajski.pl

Strona główna

Ilość filmów: 14
dalej
Wyszukiwarka
na stronie   w aktualnościach
link
Ciekawostki

Ruchomą szopkę olsztyńską Jan Wewiór rzeźbił przez 15 lat, ale dzieło to nadal nie jest w pełni ukończone, gdyż autor "Beltejemowa pod strzechą" ...dalej

Ogloszenia
  • link link link link link link link link link link
  • link
Urząd Gminy Olsztyn (C) 2018