Udział Gminnego KGW w przeglądzie i pielgrzymce

Strona główna » Aktualności » Udział Gminnego KGW w przeglądzie i pielgrzymce

wielkość tekstu:A | A | A


Członkinie Kół Gospodyń z terenu Gminy Olsztyn uczestniczyły VIII w Międzygminnym Przeglądzie Zespołów Ludowych i Folklorystycznych KGW Janów 2011. Swój repertuar zaprezentowało kilkanaście zespołów ludowych z gmin: Dąbrowa Zielona, Janów, Olsztyn i Przyrów.


Przegląd odbył się 14 maja w Gimnazjum w Piasku.


Ludowym pieśniom, piosenkom, przyśpiewkom, tańcom i wspólnym rozmowom nie było końca. Wszystko dla kultywowania tradycji, wymiany doświadczeń i umacniania międzygminnej integracji.

Po wysłuchaniu wiązanek ludowych melodii przyszedł czas na wręczenie dyplomów i nagród przygotowanych dla występujących artystów.

Na zakończenie organizatorzy spotkania zaprosili na wspólna biesiadę przygotowaną przez gospodynie z gminy Janowa.

- Cieszymy się z możliwości uczestniczenia w tej integrującej region imprezie, która pozwala na wymianę doświadczeń i motywuje do dalszych działań w kierunku kultywowania tradycji ludowych - mówi Pani Niemczyk.

Spotkanie zorganizowały następujące instytucje: Gminny Ośrodek Kultury i KGW w Przyrowie, Gminny Ośrodek Kultury w Dąbrowie Zielonej, Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu w Janowie oraz Gminna Rada KGW w Olsztynie.


15 maja rolnicy i członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Olsztyn wzięli udział w pielgrzymce do Matki Boskiej Gidelskiej.

W ubiegłą niedzielę pod drewnianym kościółkiem w Gidlach zebrali się liczni uczestnicy uroczystości poświęconej rolnikom, ogrodnikom i sadownikom.

Po krótkim nabożeństwie uroczysta procesja wyruszyła do pobliskiego Sanktuarium Matki Boskiej Gidelskiej. Mszę świętą odprawiał Ks. Biskup Stanisław Nowak w asyście ks. Eugeniusza Sikorskiego - duszpasterza rolników, przeora dominikanów i miejscowych duchownych. Członkinie naszego KGW odczytały modlitwy podczas tej uroczystej Mszy św.

- W Gidlach jest wiele ciekawych miejsc, godnych zwiedzenia, oprócz sanktuarium z cudowną figurką Matki Boskiej Gidelskiej jest zabytkowy, drewniany kościółek i kościół parafialny. Na placu przy gidelskim Sanktuarium Matki Boskiej rośnie drzewko, którego nasienie poświęcił papież Jan Paweł II, a w sadzeniu w 2007 roku asystowały m. in. członkinie KGW z naszej gminy - informuje Bernadetta Niemczyk, Gminna Przewodnicząca KGW w Olsztynie. - Zachęcamy do udziału w przyszłorocznej pielgrzymce – dodaje Przewodnicząca koła.

czytano: 2583 razy

źródło: olsztyn-jurajski.pl

Strona główna

Ilość filmów: 14
dalej
Wyszukiwarka
na stronie   w aktualnościach
link
Ciekawostki

W kościele olsztyńskim znajduje się niezwykły obraz, na którym, jak głosi legenda, Anioł odbił własne oblicze słynące z nieziemskiej urody.dalej

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Olsztynie
Ogloszenia
  • link link link link link link link link link link
  • link
Urząd Gminy Olsztyn (C) 2018