Bezpłatna kolonoskopia

Strona główna » Aktualności » Bezpłatna kolonoskopia

wielkość tekstu:A | A | A

Starostwo Powiatowe w Częstochowie realizuje „Program wczesnego wykrywania raka jelita grubego dla mieszkańców powiatu”.


Rak jelita grubego od kilku lat walczy o niechlubne miano jednego z czołowych, wśród nowotworów złośliwych, zabójców populacji krajów rozwiniętych. Zarząd Powiatu Częstochowskiego w trosce o zdrowie mieszkańców ogłosił konkurs ofert na wybór realizatora „Programu profilaktycznego wczesnego wykrywania raka jelita grubego dla mieszkańców powiatu częstochowskiego na lata 2020 – 2021”.


Rak jelita grubego to w krajach europejskich drugi, po raku płuca u mężczyzn i raku piersi u kobiet, najbardziej rozpowszechniony typ nowotworu. Rozwija się powoli, zwykle kilkanaście lat, głównie z polipów. Początkowo niewielkie polipy powstają ze zmutowanych komórek nabłonka jelita grubego. Niektóre z nich rozrastają się nadmiernie, zachodzą w nich kolejne mutacje, aż w końcu rozwija się nowotwór, przyjmując w pierwszej fazie formę łagodnych zmian, czyli gruczolaków. Ich usunięcie skutecznie zapobiega przekształceniu w inwazyjnego raka, zaś wykrycie początkowego stadium nowotworu złośliwego daje szansę na całkowity powrót do zdrowia. Stąd tak ważne jest odpowiednio wczesne wykrycie choroby. U chorych na raka jelita grubego, nawet jeśli wiemy, na jakie czynniki byli narażeni, trudno jest określić, który z nich odegrał kluczową rolę w rozwoju raka. Poznano wiele czynników ryzyka rozwoju tego nowotworu. Niektóre z nich można kontrolować (np. palenie, dieta) innych nie (np. wiek, predyspozycje genetyczne). Szansa zachorowania na nowotwór rośnie po 50. roku życia; 9 na 10 osób, które zachorowały na nowotwór ma 50 i więcej lat.
Kto będzie objęty programem?

Programem objęci będą mieszkańcy powiatu częstochowskiego, którzy spełniają następujące kryteria:
•     osoby w wieku 50 – 65 lat dla populacji bezobjawowej, niezależnie od wywiadu rodzinnego,
•     osoby w wieku 40-49 lat  bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego,
•    osoby w wieku 25-49 lat u których występuje Zespół Lyncha, czyli dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością, (w tym przypadku potrzebne jest potwierdzenie z Poradni Genetycznej dla osób, które dotychczas nie leczyły się z powodu nowotworów jelita grubego).

Do badania nie będą kwalifikowane osoby, które miały wykonaną kolonoskopię w ciągu ostatnich 10 lat.
W ramach realizacji programu i środków finansowych przewiduje się objęcie badaniem 300 osób.  Ilość może ulec zmianie, w zależności od zgłoszenia się uczestników do programu.


Kiedy będą wykonywane badania?
Termin realizacji programu: od dnia podpisania umowy do dnia 15 grudnia 2020 r.

Szczegółowe informacje są dostępne na https://czestochowa.powiat.pl/program-wczesnego-wykrywania-raka-jelita-grubego-dla-mieszkancow-powiatu
 

czytano: 511 razy

źródło: olsztyn-jurajski.pl

Strona główna

Ilość filmów: 14
dalej
Wyszukiwarka
na stronie   w aktualnościach
link
Ciekawostki

Według przekazów pod zamkiem istnieje rozległy system jaskiń i korytarzy wykutych w skale. Mówi się też o podziemnym tunelu łączącym olsztyńską ...dalej

Ogloszenia
  • link link link link link link link link link link
  • link
Urząd Gminy Olsztyn (C) 2018