Patriotyczna Msza św.

Strona główna » Aktualności » Patriotyczna Msza św.

wielkość tekstu:A | A | A

12 czerwca 2011 roku na "Miejscu Straceń" w Olsztynie odbyła się Msza św. ku czci pomordowanych w latach 1939-1945 przez okupantów niemieckich, upamiętniająca 67. rocznicę "procesu 16-tu" w Moskwie.

W niedzielę na cmentarzu wojennym w Olsztynie zgromadziły się poczty sztandarowe i delegacje m. in.: związków kombatanckich, harcerzy,  władz samorządowych, placówek oświatowych, organizacji i stowarzyszeń z terenu gminy Olsztyn i regionu. W uroczystościach udział wzięli również parlamentarzyści, radni, sołtysi, mieszkańcy.

Patriotyczną Mszę świętą celebrowali: ks. gen. Stanisław Rozpondek kapelan kombatantów, ks. prał. Ryszard Grzesik proboszcz Parafii pw. św. J. Chrzciciela w Olsztynie.

Mjr Henryk Baldowski Prezes Zarządu Antykomunistycznego Związku Więźniów Politycznych odznaczył ks. prał. Ryszarda Grzesika i Mariolę Matysek Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Olsztynie „Krzyżami” Związku z przesłaniem pamięci o „Miejscu Pamięci Narodowej”. Ksiądz Ryszard Grzesik dedykował swoje odznaczenie parafianom i zapewnił wiernych o modlitwie za pomordowanych i spoczywających na „Miejscu Straceń”. Dyr. GOK-u Mariola Matysek dedykowała swoje odznaczenie władzom samorządowym gminy Olsztyn, szkołom, sołtysom i Radom Sołeckim, wszystkim instytucjom i organizacjom społecznym działającym na terenie gminy Olsztyn, zapewniając, że nigdy o tym miejscy nie zapomnimy.

W roku ubiegłym Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa nadała „Srebrne Medale” Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej Wójtowi Gminy Olsztyn Tomaszowi Kucharskiemu i Prezesowi Stowarzyszenia Ludzi Otwartych Serc „Los” Tadeuszowi Poradzie.  
Oddawany od kilkunastu lat hołd pomordowanym w Olsztynie połączony jest z obchodami rocznicy radzieckiego sądu wojskowego w Moskwie, przed którym w 1945 r. stanęli przywódcy Polski Podziemnej.

Odbył się Apel Poległych. Złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

Podniosłą uroczystość na Miejscu Straceń od lat organizują: Antykomunistyczny Związek Więźniów Politycznych, Duchowieństwo, Miasto Częstochowa, Gmina Olsztyn oraz Gminny Ośrodek Kultury w Olsztynie.
 

poprzednia strona|1|2| z   2następny|ostatnia

czytano: 4858 razy

źródło: olsztyn-jurajski.pl

Strona główna

Ilość filmów: 14
dalej
Wyszukiwarka
na stronie   w aktualnościach
link
Ciekawostki

Ruchomą szopkę olsztyńską Jan Wewiór rzeźbił przez 15 lat, ale dzieło to nadal nie jest w pełni ukończone, gdyż autor "Beltejemowa pod strzechą" ...dalej

Ogloszenia
  • link link link link link link link link link link
  • link
Urząd Gminy Olsztyn (C) 2018