A w Olsztynie pierze drą!

Strona główna » Aktualności » A w Olsztynie pierze drą!

wielkość tekstu:A | A | A

Niewiele jest w Gminie Olsztyn domostw, w których odbywają się wyskubki. O tym zwyczaju, a kiedyś codziennych, zimowych zajęciach gospodyń, przypomniały członkinie Klubu Aktywności Lokalnej działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Olsztynie.

W listopadowe wieczory przy ul. Prusa w Olsztynie zbierały się członkinie Klubu oraz znajome z ulicy, żeby skubać pierze z gęsi i kaczek. Wyskubanym, miękkim pierzem i puchem wypełniono pierzynę i poduchy. Komu szykowane jest to wiano niech już zostanie tajemnicą. Wiedzieć to może tylko czarny kot, który leniwie przyglądał się pracy gospodyń.

- Zwyczaj darcia pierza zanika. A szkoda bo ludzie śpiący pod pierzynami byli wygrzani i zdrowsi. – opowiada Anna Pala, u której odbywały się wyskubki. - Dawniej był jeszcze taki zwyczaj, że kuty z pierza wysypywało się pod drzwiami „starych” panien i kawalerów, po czym o drzwi tłukło się gliniany garnek – tak dla zmobilizowania samotnych do poszukiwania partnera. – dopowiada Pani Ania.

Darcie pierza inaczej wyskubki, wydzirki, pierzajki czy szkubki to oddzieranie z gęsich lub kaczych piór chorągiewek oraz oddzielanie puchu. Odbywało się zwykle w długie jesienno-zimowe wieczory. Kilkudniowe darcie pierza kończyło się poczęstunkiem lub zabawą, zwaną wyskubkiem, będącą formą zapłaty za pracę.

W naszym regionie na wyskubku gospodynie częstowały domową drożdżówką i kawą zbożową z mlekiem. Tradycją było również śpiewanie ludowych przyśpiewek i zwyczajne plotkowanie.

czytano: 3254 razy

źródło: olsztyn-jurajski.pl

Strona główna

Ilość filmów: 14
dalej
Wyszukiwarka
na stronie   w aktualnościach
link
Ciekawostki

Ruchomą szopkę olsztyńską Jan Wewiór rzeźbił przez 15 lat, ale dzieło to nadal nie jest w pełni ukończone, gdyż autor "Beltejemowa pod strzechą" ...dalej

Ogloszenia
  • link link link link link link link link link link
  • link
Urząd Gminy Olsztyn (C) 2018