Udział Gminnego KGW w pielgrzymce i przeglądzie.

Strona główna » Aktualności » Udział Gminnego KGW w pielgrzymce i przeglądzie.

wielkość tekstu:A | A | A

Koło Gospodyń Wiejskich z Gminy Olsztyn podczas pielgrzymki do Matki Boskiej Gidelskiej

20 maja rolnicy i członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Olsztyn wzięli udział w pielgrzymce do Matki Boskiej Gidelskiej.

W ubiegłą niedzielę pod drewnianym kościółkiem w Gidlach zebrali się liczni uczestnicy uroczystości poświęconej rolnikom, ogrodnikom i sadownikom.

Po krótkim nabożeństwie uroczysta procesja wyruszyła do pobliskiego Sanktuarium Matki Boskiej Gidelskiej. Mszę świętą odprawiał ks. kan. dr Andrzej Kuliberda - dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej w Częstochowie  w asyście ks. Eugeniusza Sikorskiego - duszpasterza rolników, przeora dominikanów i miejscowych duchownych. Członkinie naszego KGW odczytały modlitwy podczas tej uroczystej Mszy św.

- W Gidlach jest wiele ciekawych miejsc, godnych zwiedzenia, oprócz sanktuarium z cudowną figurką Matki Boskiej Gidelskiej jest zabytkowy, drewniany kościółek i kościół parafialny. Na placu przy gidelskim Sanktuarium Matki Boskiej rośnie drzewko, którego nasienie poświęcił papież Jan Paweł II, a w sadzeniu w 2007 roku asystowały m. in. członkinie KGW z naszej gminy - informuje Bernadetta Niemczyk, Gminna Przewodnicząca KGW w Olsztynie. - Zachęcamy do udziału w przyszłorocznej pielgrzymce – dodaje Przewodnicząca koła.

29 kwietnia Członkinie Kół Gospodyń z terenu Gminy Olsztyn uczestniczyły w IX Międzygminnym Przeglądzie Zespołów KGW, Zespołów Ludowych i Folklorystycznych, który odbył się w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Dąbrowie Zielonej.

Ludowym pieśniom, piosenkom, przyśpiewkom, tańcom i wspólnym rozmowom nie było końca. Wszystko dla kultywowania tradycji, wymiany doświadczeń i umacniania międzygminnej integracji.

Po wysłuchaniu wiązanek ludowych melodii przyszedł czas na wręczenie dyplomów i nagród przygotowanych dla występujących artystów.

Podczas przeglądu wręczono odznaczenia "Za zasługi dla rolnictwa i Kółek Rolniczych".  Wśród nagrodzonych znalazł się Przewodniczący Rady Gminy Olsztyn – Janusz Konieczny.

- Cieszymy się z możliwości uczestniczenia w tej integrującej region imprezie, która pozwala na wymianę doświadczeń i motywuje do dalszych działań w kierunku kultywowania tradycji ludowych - mówi Pani Niemczyk.

Spotkanie zorganizowały następujące instytucje: Gminny Ośrodek Kultury i KGW w Dąbrowie Zielonej, Urząd Gminy w Olsztynie, Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu w Janowie oraz Gminy Ośrodek Kultury  w Przyrowie.

 

Koło Gospodyń Wiejskich z Gminy Olsztyn podczas pielgrzymki do Matki Boskiej GidelskiejKoło Gospodyń Wiejskich z Gminy Olsztyn podczas pielgrzymki do Matki Boskiej GidelskiejKoło Gospodyń Wiejskich z Gminy Olsztyn podczas pielgrzymki do Matki Boskiej GidelskiejKoło Gospodyń Wiejskich z Gminy Olsztyn podczas pielgrzymki do Matki Boskiej GidelskiejKoło Gospodyń Wiejskich z Gminy Olsztyn podczas pielgrzymki do Matki Boskiej GidelskiejKoło Gospodyń Wiejskich z Gminy Olsztyn podczas pielgrzymki do Matki Boskiej GidelskiejIX Międzygminny Przegląd Zespołów KGW, Zespołów Ludowych i FolklorystycznychIX Międzygminny Przegląd Zespołów KGW, Zespołów Ludowych i FolklorystycznychIX Międzygminny Przegląd Zespołów KGW, Zespołów Ludowych i FolklorystycznychIX Międzygminny Przegląd Zespołów KGW, Zespołów Ludowych i FolklorystycznychIX Międzygminny Przegląd Zespołów KGW, Zespołów Ludowych i Folklorystycznych

poprzednia strona|1|2| z   2następny|ostatnia

czytano: 4418 razy

źródło: olsztyn-jurajski.pl

Strona główna

Ilość filmów: 14
dalej
Wyszukiwarka
na stronie   w aktualnościach
link
Ciekawostki

Ruchomą szopkę olsztyńską Jan Wewiór rzeźbił przez 15 lat, ale dzieło to nadal nie jest w pełni ukończone, gdyż autor "Beltejemowa pod strzechą" ...dalej

Ogloszenia
  • link link link link link link link link link link
  • link
Urząd Gminy Olsztyn (C) 2018