Gminne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa

Strona główna » Aktualności » Gminne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa

wielkość tekstu:A | A | A

Tradycyjnie w drugi i trzeci weekend września cała Polska brała udział w największym w Europie święcie zabytków jakimi były XXI Europejskie Dni Dziedzictwa pod hasłem „Nie od razu Polskę zbudowano”. Gmina Olsztyn również włączyła się w to przedsięwzięcie, które promuje polskie dziedzictwo i historię.

14 września 2013 r. Gminny Ośrodek Kultury w Olsztynie i Zespół Szkół w Zrębicach pod patronatem Wójta Gminy Olsztyn Tomasza Kucharskiego, byli organizatorami pieszej wycieczki „Dróżkami św. Idziego”. Celem tej wyprawy było pokonanie pięknego szlaku w poczuciu przynależności do miejsca i tradycji.

Uczestnicy – uczniowie z Olsztyna, Siedlca Janowskiego i Zrębic w ilości 87 osób z przewodnikiem Arturem Będuchem przed wyruszeniem na szlak obejrzeli wystawę obrazów Władysława Ratusińskiego pt.  „Skarby Jury”.

Szlak „Dróżek św. Idziego” rozpoczął się miłym powitaniem uczestników przez Wójta Gminy Olsztyn Tomasza Kucharskiego i Organizatorów, Mariolę Matysek – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Olsztynie i Grzegorza Trąbskiego – dyrektora Zespołu Szkół w Zrębicach. Następnie uczestnicy zwiedzili Olsztyńską Ruchomą Szopkę Jana Wewióra i wyruszyli na 8 kilometrową trasę prowadzącą przez urokliwe tereny leśne i pięknie ukształtowane skałki. Zwiedzili Górę Lipówki, Górę Biakło, Jaskinię Olsztyńską oraz miejsca związane ze św. Idzim, kapliczkę, źródełko oraz zabytkowy, drewniany kościółek w Zrębicach z 1789 r., jeden z najciekawszych zabytków na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego, gdzie osobiście w rolę przewodnika wcielił się ksiądz Proboszcz Włodzimierz Białek.

Wędrówkę zakończono na gościnnym placu Zespołu Szkół w Zrębicach. Na tych co maszerowali, czekali uczniowie, nauczyciele i rodzice, którzy w sposób artystyczny przywitali grupę oraz przygotowali dla wszystkich smakowite pieczonki – tradycyjny specjał naszego regionu. Ciekawy, barwny i zabawny program artystyczny został przygotowany pod kierunkiem Marii Matyi i Moniki Hobot.  Opiekunami grupy wycieczkowej byli Zofia Skrzypczyk, Sabina Stasiak, Aleksandra Papaj, Joanna Izydorczyk i Wojciech Kucia.

Dzięki tej wycieczce jego uczestnicy mogli poznać bliżej postać św. Idziego, piękno terenów na których jest czczony i gościnność społeczności zrębskiej.

Do zobaczenia na trasie za rok!


M. Matysek
foto M. Piecuch

 

poprzednia strona|1|2|3|4| z   4następny|ostatnia

czytano: 6643 razy

źródło: olsztyn-jurajski.pl

Strona główna

Ilość filmów: 14
dalej
Wyszukiwarka
na stronie   w aktualnościach
link
Ciekawostki

Najlepsze warunki do uprawiania Nordic Walking w gminie Olsztyn dają Sokole Góry. Pierwszy Jurajski Zjazd Miłośników Nordic Walking w Gminie Olsztyn ...dalej

Ogloszenia
  • link link link link link link link link link link
  • link
Urząd Gminy Olsztyn (C) 2018