Betlejem to my sami

Strona główna » Aktualności » Betlejem to my sami

wielkość tekstu:A | A | A

Pod takim tytułem w ostatnie niedzielne popołudnie (15.12) w Zespole Szkół w Zrębicach wystawiono przedstawienie jasełkowe „Betlejem to my sami”.

 Młodzi aktorzy ze Zrębic i Krasawy zabrali widzów w podróż w świat Maryi i Józefa, a następnie do mieszkania współczesnej rodziny, która przygotowuje się do uroczystej Wigilii, ale kiedy do ich drzwi pukają osoby szukający schronienia, zajęci są przygotowaniami do świętowania i nie udzielają  im pomocy.

W trzecią niedzielę Adwentu w Zrębicach zawsze w obecności Świętego Mikołaja w towarzystwie najmłodszych i nieco starszych mieszkańców Zrębic, Krasawy oraz gości w tym roku wójta Gminy Olsztyn Tomasza Kucharskiego są zapalane  lampki na choince na molo na stawie w centrum miejscowości. To znak, iż Święta Bożego Narodzenia są tuż, tuż.

Dzieci dekorują choinkę, Święty Mikołaj rozdaje prezenty, ksiądz proboszcz Włodzimierz Białek przypomina historię Świętego w czerwonym ubraniu, z biała brodą, workiem prezentów. Tegoroczne świąteczne drzewko podarowało Nadleśnictwo w Złotym Potoku dzięki przychylności nadleśniczego Mirosława Unglika. Choinkę do Zrębic dostarczyli leśniczy Patryk Mizgała i Waldemar Jeleń, a o jej ustawienie postarali się: Piotr Stojek, Sławomir Michalik, Jurek Pala, Ryszard Pluta, Grzegorz Trąbski i Wojciech Kucia.

Po rozświetleniu choinki wszyscy udali się do hali Zespołu Szkół w Zrębicach. Tego dnia sala zamieniła się w scenę dla profesjonalnego teatru. Młodzi aktorzy wygłosili niecodzienne kazanie. Przedstawili jasełka, być może inne niż zwykle. Połączyli realia betlejemskiej stajenki z rzeczywistością współczesnego domu. Przenieśli widzów ponad dwa tysiące lat wstecz, aby przypomnieć, jakie trudności musieli pokonać Maryja i Józef, gdy nikt nie chciał przyjąć ich do siebie, dlaczego Jezus urodził się w ubogiej szopce wśród aniołów, pasterzy i trzech mędrców? Widzowie zobaczyli również mieszkanie współczesnej rodziny, która przygotowuje się do uroczystej Wigilii, ale kiedy do ich drzwi puka małżeństwo i biedak szukający schronienia, zajęci są przygotowaniami do świętowania i nie udzielą im pomocy.

- Dzieci uświadomiły, że dziś narodzenie Zbawiciela mogłoby wyglądać bardzo podobnie. Pokazały, że najważniejsze jest to, aby Jezus narodził się w naszych sercach. I dlatego właśnie tytułem jasełek było hasło: „Betlejem to my sami” – mówią nauczycielki Mariola Magiera i Dorota Piasecka zaangażowane w przygotowane przedstawienia.

Ze swojej strony składają serdeczne podziękowania za pomoc w przygotowaniu dekoracji Agnieszce Łukasiewicz, uczniom klasy pierwszej gimnazjum, klasy piątej i czwartej, a także  Zbigniewowi Rogóż za przygotowanie profesjonalnej oprawy muzycznej.

- Z całego serca pragniemy podziękować również wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby przedstawienie mogło się odbyć. Rodzicom – za przygotowanie pięknych strojów dla swoich dzieci, Radzie Rodziców za wsparcie finansowe – mówi Grzegorz Trąbski,  dyrektor Zespołu Szkół w Zrębicach.

Rada Rodziców była odpowiedzialna za przygotowanie słodkiego bufetu. Z inicjatywy tego grona został również zorganizowany Konkurs na kartkę świąteczną z motywami Zrębic i Krasawy. Wpłynęło 46 prac. Jury w składzie: Mariola Magiera, Ewelina Dróżdż i Agnieszka Syc wybrało najładniejsze kartki. Pierwsze miejsce zajęła Patrycja Kisiel (klasa III Gimnazjum), drugie miejsce – Oliwia Kozińska (klasa II SP), trzecie miejsce – Kamila Stępień (kl. II G). Wyróżnienia otrzymali: Andżelika Nabiałek (kl. II G), Przemysław Nocuń (kl. V SP), Jakub Kisiel (kl. IV SP), Joanna Nocuń (kl. III SP), Dorian Jeleń (kl. III G). Nagrody ufundowała Rada Rodziców.

Wójt Tomasz Kucharski oraz dyrektor Grzegorz Trąbski przekazali również nagrody dla laureatów ze Zrębic i Krasawy w dwóch konkursach organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Olsztynie. Wśród laureatów Gminnego Konkursu Plastycznego pt. „Alkohol i papierosy szkodzą zdrowiu” znaleźli się na miejscu II Bartosz Jędryszczak, a na III Karolina Stojek ze Szkoły Podstawowej. Wśród gimnazjalistów I miejsce zajęła Patrycja Stempień, II – Artur Nowak, trzecie – Kamila Stępień. Nagrodę odebrała również za III miejsce Angelika Kozińska z Gimnazjum za pracę w XXVII Gminnym Konkursie Plastycznym pt. „Jesienny pejzaż na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej”.

- Gratuluję laureatom i życzę dalszych sukcesów – powiedział wójt Tomasz Kucharski. – A Państwu z okazji Świąt Bożego Narodzenia składam życzenia radosnych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.

Organizatorami niedzielnego przedsięwzięcia byli: Zespół Szkół w Zrębicach, Rada Rodziców, Parafia św. Idziego, Wspólnota Gruntowa Wsi Zrębice Drugie, Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Wsi Zrębice i Krasawa.

tekst: K. Kulińska - Pluta, M. Magiera
foto: D. Tomzik, D. Jeleń.


 

poprzednia strona|1|2|3| z   3następny|ostatnia

czytano: 5029 razy

źródło: olsztyn-jurajski.pl

Strona główna

Ilość filmów: 14
dalej
Wyszukiwarka
na stronie   w aktualnościach
link
Ciekawostki

Sokole Góry to największy rezerwat przyrody znajdujący się na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Nazwa nadana przez miejscową ludność pozwala ...dalej

Ogloszenia
  • link link link link link link link link link link
  • link
Urząd Gminy Olsztyn (C) 2018