Hołd poległym

Strona główna » Aktualności » Hołd poległym

wielkość tekstu:A | A | A

28 października 2016 r. Wicewojewoda Śląski - Mariusz Trepka, Wiceprzewodniczący Sejmiku Woj. Śląskiego - Stanisław Gmitruk, Wójt Gminy Olsztyn - Tomasz Kucharski oraz przedstawiciele częstochowskich instytucji, złożyli kwiaty i zapalili znicze na „Miejscu Straceń” - cmentarzu wojennym w Olsztynie.

Przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych reprezentanci lokalnych i wojewódzkich władz oddają hołd pamięci Wielkim Rodakom oraz wszystkim tym, którzy stracili życie walcząc o suwerenność i niepodległość Ojczyzny.

Hołd spoczywającym na olsztyńskim „Miejscu Straceń” oddali również: Członek Zarządu Powiatu Częstochowskiego: Krzysztof Smela, Komendant Miejski Policji w Częstochowie – mł. insp. Sławomir Litwin, po. Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Częstochowie, mjr Robert Bąkowicz.

„Miejsce straceń”. Przy drodze Olsztyn – Kusięta znajduje się pomnik poświęcony - "Bohaterom walk o wolność Ojczyzny, pomordowanym w latach 1939-1945". Droga od obelisku prowadzi w głąb lasu, aż do bramy, za którą rozlega się cmentarna przestrzeń - świadectwo masowych straceń dokonanych na ludzkości polskiej przez hitlerowskich okupantów.
Przy alejce, która była ostatnią drogą skazanych, stoi pomnik przedstawiający scenę pożegnania ludzi idących na śmierć. W 18 zbiorowych mogiłach spoczywa tam prawie 2 tys. zamordowanych Polaków. Byli to głównie więźniowie z Częstochowy i Radomska oraz ludność z miejscowości pacyfikowanych przez Niemców. Znajdują się tu także prochy kilkuset jeńców radzieckich, rozstrzelanych przez Niemców w latach 1941-1944.
 

czytano: 1141 razy

źródło: olsztyn-jurajski.pl

Strona główna

Ilość filmów: 14
dalej
Wyszukiwarka
na stronie   w aktualnościach
link
Ciekawostki

Ruchomą szopkę olsztyńską Jan Wewiór rzeźbił przez 15 lat, ale dzieło to nadal nie jest w pełni ukończone, gdyż autor "Beltejemowa pod strzechą" ...dalej

Ogloszenia
  • link link link link link link link link link link
  • link
Urząd Gminy Olsztyn (C) 2018