Znajdź bohatera Sierpnia 80

Strona główna » Aktualności » Znajdź bohatera Sierpnia 80

wielkość tekstu:A | A | A

30 marca Gimnazjum im. Kaspra Karlińskiego” w Olsztynie gościło niezwykłego człowieka - Ryszarda Klimka. Spotkanie z Panem Klimkiem odbyło się w ramach akcji Instytutu Pamięci Narodowej pn. „Znajdź bohatera Sierpnia 80”, w której uczestniczy Gimnazjum.

„Pan Ryszard Klimek – dziadek uczennicy kl. III a - Martyny Staniec, mieszkaniec Kusiąt, w „Solidarności” od r. 1980, był jednym z najaktywniejszych działaczy zaangażowanych po 13 grudnia 1981 w pomoc dla internowanych i ich rodzin, kolporter pism i wydawnictw niezależnych, m.in. „Wytrwamy”. Współorganizator tajnych spotkań, wielokrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany przez SB. Inicjator i uczestnik brawurowej akcji montażu metalowego krzyża przy Grobie Nieznanego Żołnierza w alei Sienkiewicza w Częstochowie w okresie delegalizacji Związku. W 1989 r. wspólnie z liderami częstochowskiej „Solidarności”, z polecenia Lecha Wałęsy, odtwarzał struktury „S” w naszym regionie. Wiceprzewodniczący i przewodniczący Zarządu Regionu” – tak przedstawił gościa dyrektor Andrzej Nabiałek.

Historia „Solidarności” - wielkiego ruchu społecznego, który narodził się w Polsce i zmienił oblicze świata, nie jest obca naszej młodzieży. Uczniowie kl. III przygotowali interesującą prezentację multimedialną, która przypomniała, jak doszło do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego, przedstawiała sylwetki najwybitniejszych działaczy
z Lechem Wałęsą na czele, delegalizację związku, represje stanu wojennego, obrady Okrągłego Stołu i ostateczny upadek komunizmu w Polsce.

Opowieść Pana Klimka – uczestnika tak ważnych dla narodu wydarzeń została przyjęta z uwagą i zaciekawieniem. Gość piękną polszczyzną przypominał bolesne wydarzenia z historii naszej ojczyzny, zniewolonej, utraconej na 123 lata po rozbiorach, potem przez dwudziestolecie cieszącej się wolnością, by ponownie ją utracić we wrześniu 1939 r. na kolejne długie lata najpierw okupacji niemieckiej, potem uzależnienia od „wielkiego brata” - Związku Sowieckiego.

Spotkanie miało piękną oprawę. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali wystawę zdjęć, niezależnych nielegalnie drukowanych gazet i książek, okolicznościowych znaczków oraz medali. Pan Klimek, wzruszony serdecznym przyjęciem, nieudawanym zainteresowaniem, przekazał nam na pamiątkę spotkania autentyczny proporczyk „Solidarności”, wpisał się do kroniki szkoły i obiecał odwiedzić Gimnazjum jeszcze raz - z okazji okrągłej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

czytano: 1537 razy

źródło: olsztyn-jurajski.pl

Strona główna

Ilość filmów: 14
dalej
Wyszukiwarka
na stronie   w aktualnościach
link
Ciekawostki

Niepowtarzalna sceneria zamkowego wzgórza i okolic Olsztyna służyła znakomitym reżyserom do kręcenia ujęć znanym filmów: Rękopis znaleziony w ...dalej

Ogloszenia
  • link link link link link link link link link link
  • link
Urząd Gminy Olsztyn (C) 2018