Liturgiczne wspomnienie św. Idziego

Strona główna » Aktualności » Liturgiczne wspomnienie św. Idziego

wielkość tekstu:A | A | A

4 września w Zrębicach przy udziale wielu wiernych odbył się tradycyjny Odpust parafialny połączony z Mszą świętą i indywidualnym błogosławieństwem dzieci.

Patronem zabytkowego kościoła w Zrębicach jest święty Idzi. Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 1 września. Również Parafia Zrębice w tym dniu przeżywa Odpust ku czci św. Idziego. Uroczystości główne odbywają się zawsze w niedzielę po 1 września.

- Tegoroczny odpust był wyjątkowy ze względu na misje ewangelizacyjne poprzedzające Peregrynację Krzyża, który 1 września gościł w naszej Parafii. Ponadto wiernych, którzy przyjechali na uroczystość witała nowa rzeźba św. Idziego usytuowana w pobliżu stawu w Zrębicach. – informuje ks. Włodzimierz Białek, Proboszcz Parafii pw. św. Idziego w Zrębicach.

Mszy Świętej Odpustowej przewodniczył ks. mgr Paweł Marzec, Proboszcz Parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie-Brzezinach. O oprawę muzyczną zadbała orkiestra dęta z Choronia i chór parafialny. Procesji, obok duchownych przewodniczyli: druhowie OSP, członkinie lokalnego Koła Gospodyń Wiejskich i dziwczynki sypiące kwiaty.

Święty Idzi (ur. ok. 640-650 w Atenach, zm. 1 września pomiędzy 720 - 725 w Saint-Gilles) – francuski opat, eremita z Gallii Narbonensis, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego, jeden z Czternastu Świętych Wspomożycieli. Idzi pochodził prawdopodobnie z królewskiego rodu Grecji. Urodził się w Atenach, jako syn Teodora i Pelagii. Po wczesnej śmierci rodziców został pustelnikiem osiadłym nad Rodanem. Po 673 roku otrzymał od Wamby, króla Wizygotów, ziemię, gdzie założył klasztor wokół którego powstało później miasteczko Saint-Gilles.

O orędownictwo św. Idziego proszą ludzie ogarnięci strachem, bojaźnią i koszmarami, ranni i chorzy, myśliwi i rybacy, małżeństwa niepłodne, matki karmiące i mamki.
 

Kult św. Idziego w Zrębicach

Legenda głosi, że św. Idzi uratował od zagłady zarażonych straszną chorobą mieszkańców Zrębic. Owi uzdrowieni w podzięce zbudowali kapliczkę pod jego wezwaniem,

Kult św. Idziego umacnia nie tylko Parafia. Swojego patrona doceniają mieszkańcy Zrębic i Krasawy, miejscowy Zespół Szkół, Stowarzyszenie Rozwoju i Odnowy Wsi Zrębice I, II i Krasawa,  Wspólnota Gruntowa, lokalne KGW, druhowie OSP.

W ramach realizowanych projektów unijnych, miejscowi działacze wraz z młodzieżą przygotowali m.in. prezentowaną przy różnych okazjach inscenizację o życiu św. Idziego. Podczas miejscowych uroczystości, uczestnicy częstowani są podpłomykami św. Idziego przygotowywanymi przez lokalne gospodynie.

Latem 2007 r. powstał szlak pn. „Dróżki św. Idziego”. Malownicza trasa turystyczna ma swój początek w Olsztynie. Znajduje się na niej wiele obiektów, które warto zobaczyć: Szopka Olsztyńska, Góra Biakło, Jaskinie w rezerwacie Sokole Góry oraz miejsca związane ze św. Idzim: Skałki św. Idziego, Żródełko św. Idziego, Kapliczka św. Idziego i oczywiście Kościół pw. św. Idziego w Zrębicach.

Niebawem odbędzie się poświęcenie rzeźby św. Idziego, umieszczonej kilka dni temu w centrum Zrębic. Autorką rzeźby jest artysta-plastyk Agnieszka Mitura-Bagińska, fundatorem Wspólnota Gruntowa Zrębic Drugich.

M. Kosielak

poprzednia strona|1|2| z   2następny|ostatnia

czytano: 5191 razy

źródło: olsztyn-jurajski.pl

Strona główna

Ilość filmów: 14
dalej
Wyszukiwarka
na stronie   w aktualnościach
link
Ciekawostki

W kościele olsztyńskim znajduje się niezwykły obraz, na którym, jak głosi legenda, Anioł odbił własne oblicze słynące z nieziemskiej urody.dalej

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Olsztynie
Ogloszenia
  • link link link link link link link link link link
  • link
Urząd Gminy Olsztyn (C) 2018