Tradycja i kultura - kluczem do połączenia pokoleń

Strona główna » Aktualności » Tradycja i kultura - kluczem do połączenia pokoleń

wielkość tekstu:A | A | A

Słodkie mazurki i wypieki, kolorowe jajka oraz żurek, a także opowieści o świątecznych zwyczajach związanych z nadejściem Wielkanocy to główne tematy spotkania, które odbyło się 2 kwietnia br. w Izbie Tradycji Koła Gospodyń Wiejskich w Zrębicach.

Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Wsi Zrębice i Krasawa przystąpiło do realizacji projektu pt. „Tradycja  i kultura – kluczem do połączenia pokoleń”. Zadanie jest finansowane ze środków Samorządu Gminy Olsztyn w ramach dotacji dla organizacji pozarządowych.

- W ramach projektu młodzi mieszkańcy Zrębic i Krasawy poprzez spotkania z różnym osobami i udział w różnych przedsięwzięciach poznają dziedzictwo kulturowe swoich miejscowości. – informuje Kamila Górecka, nauczyciel w Zespole Szkół i sekretarz stowarzyszenia, zaangażowana w przygotowanie pierwszego spotkania.

Pierwszym elementem projektu było zorganizowanie spotkania dla dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół z członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich w Zrębicach. Podczas spotkania Izba Tradycji w Zrębicach wypełniła się uczniami. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchali opowieści przewodniczącej KGW Janiny Ulrich na temat dawnych obrzędów wielkanocnych oraz spróbowali tradycyjnych potraw świątecznego stołu. Dzieci i młodzież wspólnie przygotowywały koszyczek do święcenia, próbowały mazurka i świątecznej babki, wielkanocnego żurku.

Usłyszały, że kiedyś w Zrębicach i Krasawie na Rezurekcję budził człowiek, który chodził z bębnem od domu do domu i nawoływał na mszę świętą. Pod domami ładniejszych panien bębnił szczególnie głośno. Obowiązkowym było pójście do studzienki św. Idziego pod Góry Sokole i przyniesienie wody do domu. Zwyczaj ten kultywowano nocą z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek. Po przyniesieniu wody wszyscy mieszkańcy musieli się jej napić, obmyć nią. Od Wielkiego Czwartku strzelano z karbidu. Odgłosy nosiły się po całej wiosce.

- Bardzo mi się podobało i wszystko smakowało. – oceniła Ola Tomzik, uczennica II klasy ZS w Zrębicach.

- Ciasto bardzo dobre, ale żurek chyba lepszy. – ocenił umiejętności kulinarne pań z KGW Kordian Pokorny, uczeń klasy pierwszej ZS w Zrębicach.

K. Kulińska-Pluta
 

czytano: 1518 razy

źródło: olsztyn-jurajski.pl

Strona główna

Ilość filmów: 14
dalej
Wyszukiwarka
na stronie   w aktualnościach
link
Ciekawostki

Sokole Góry to największy rezerwat przyrody znajdujący się na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Nazwa nadana przez miejscową ludność pozwala ...dalej

Ogloszenia
  • link link link link link link link link link link
  • link
Urząd Gminy Olsztyn (C) 2018