Dwa certyfikaty CzOT dla Olsztyna

Strona główna » Aktualności » Dwa certyfikaty CzOT dla Olsztyna

wielkość tekstu:A | A | A

Laureaci tegorocznych certyfikatów Częstochowskiej Organizacji Turystycznej

Olsztyńskie prażuchy i Hubertus sprawiły, że Gmina Olsztyn została podwójnym laureatem w konkursie Częstochowskiej Organizacji Turystycznej na potrawę regionalną i produkt turystyczny 2012.

Certyfikat dla „olsztyńskich prażuchów” z rąk prezydenta Częstochowy – Krzysztofa Matyjaszczyka, przewodniczącego Rady Miasta – Zdzisława Wolskiego oraz dyrektora biura CzOT – Elżbiety Trzeciak, odebrali: wójt Gminy Olsztyn - Tomasz Kucharski oraz członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Olsztynie wraz z przewodniczącą Krajowej i Gminnej Rady KGW – Bernadettą Niemczyk.

Wójt Tomasz Kucharski oraz właściciele Spichlerza – Elżbieta i Grzegorz Sitakowie, odebrali certyfikat dla imprezy pn. Hubertus.
Światowy Dzień Turystyki – 18 października – był okazją do podsumowania rocznych działań w dziedzinie turystyki ukierunkowanych na promocję i uatrakcyjnianie regionu częstochowskiego. Uroczystość odbyła się w sali kameralnej Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana.

Olsztyńskie prażuchy  - kluski z mąki tatarczanej - staropolska potrawa charakterystyczna dla kuchni wiejskiej, kiedyś często gościła na stołach w regionie częstochowskim. Prażuchy zwane są czasem kluskami z piaskiem – jeśli mąka była nieodpowiednio zmielona podczas jedzenia, czuło się piasek w ustach. O tradycję podawania tej taniej i łatwej w przygotowaniu potrawy dbają członkinie Gminnego Koła Gospodyń Wiejskich w Olsztynie.

Przepis na prażuchy:
składniki: 1l wody, 1 łyżka soli, 2 szklanki mąki tatarczanej, okrasa ze słoniny i boczku
sposób wykonania: wlewamy do garnka litr wody i wsypujemy płaską łyżkę soli. Na gotującą się na małym ogniu wodę wsypujemy dwie szklanki mąki tatarczanej, ciągle mieszając łyżką drewnianą. Po pięciu minutach, łyżką maczaną w tłuszczu wyjmujemy na talerz kluski i mamy gotowe danie. Polewamy je tłuszczem ze stopionego wcześniej boczku i słoniny.

Prażuchy to bardzo tanie i szybkie w przygotowaniu danie. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich serwowały je będąc z wizytą w Warszawie oraz w Brukseli. W Olsztynie były podawane wielokrotnie podczas przyjmowania gości z kraju i zagranicy.

- Dawniej na słabych glebach w okolicy Olsztyna głównie uprawiało się tatarkę, dlatego prażuchy podawano bardzo często. Teraz mąkę tatarczaną można kupić jedynie na jarmarku w Żarkach lub na częstochowskim rynku na Zawodziu. Mąka z supermarketu to już nie to samo. - informuje Bernadetta Niemczyk, przewodnicząca Krajowej i Gminnej Rady KGW.

Hubertus – impreza charytatywna, umacniająca polskie tradycje jeździectwa i myślistwa. Wydarzenie cykliczne, odbywające się na zamkowych błoniach w Olsztynie od 1997 roku. Obok tradycyjnej pogoni za lisem połączona jest z licznymi atrakcjami tj.: pokazami kaskaderskimi, okolicznościowymi wystawami, zabawą przy muzyce, degustacjami domowych przysmaków. Specjalną atmosferę tworzą stoiska z akcesoriami jeździeckimi.

Obchody dnia św. Huberta w Olsztynie z każdym rokiem gromadzą coraz więcej klubów jeździeckich oraz właścicieli i miłośników koni. Widowiskową imprezę swoim udziałem uświetniają m.in.: woltyżerskie kluby sportowe, konne pułki ułańskie, policja konna.

Hubertus nawiązuje do średniowiecznych tradycji, święta leśników, łowczych i jeźdźców. Odbywa się zazwyczaj w okolicy 3-go listopada – wówczas przypada dzień św. Huberta, patrona myśliwych. Obchodzone już od połowy XV wieku święto było najpierw wielkim polowaniem, które z czasem przekształciło się w zbiorową pogoń za lisem. Obecnie lisa symbolizuje jeździec z lisim ogonem, przypiętym do lewego ramienia; kto to trofeum zerwie, wygrywa i do następnego Hubertusa jest zwycięzcą gonitwy, a za rok sam jest lisem.

Organizatorami Hubertusa w Olsztynie są: Gmina Olsztyn, Restauracja Spichlerz, Rotary Club Częstochowa.

Od lewej: B. Osumek - prowadzący imprezę, K. Matyjaszczyk - prezydent Miasta Częstochowa, G. i E. Sitak - właściciele restauracji Spichlerz, Z. Wolski - przewodniczący Rady Miasta Częstochowa, E. Trzeciak - dyr. CzOT, T. Kucharski - wójt Gminy OlsztynPamiątkowe zdjęcie Pań z KGW Olsztyn z K. Matyjaszczykiem - prezydentem Miasta Częstochowa, Z. Wolskim - przewodniczącym Rady Miasta Częstochowa, E. Trzeciak - dyr. CzOT oraz T. Kucharskim - wójtem Gminy OlsztynLaureaci tegorocznych certyfikatów Częstochowskiej Organizacji Turystycznej

czytano: 1540 razy

źródło: olsztyn-jurajski.pl

Strona główna

Ilość filmów: 14
dalej
Wyszukiwarka
na stronie   w aktualnościach
link
Ciekawostki

W kościele olsztyńskim znajduje się niezwykły obraz, na którym, jak głosi legenda, Anioł odbił własne oblicze słynące z nieziemskiej urody.dalej

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Olsztynie
Ogloszenia
  • link link link link link link link link link link
  • link
Urząd Gminy Olsztyn (C) 2018