Twórczość trzeźwością pisana

Strona główna » Aktualności » Twórczość trzeźwością pisana

wielkość tekstu:A | A | A

Już po raz 23 u podnóża olsztyńskiego zamku, tym razem w gościnnych ogrodach plebańskich kościoła pw.św Jana Chrzciciela w Olsztynie spotkali się ludzie niemal z całej Polski, którzy przed wielu laty lub zupełnie niedawno, zerwawszy z nałogiem alkoholizmu, wybrali zdrowy, trzeźwy tryb życia, uratowali swoją prawdziwą tożsamość.

W dniach 29-31 sierpnia do podczęstochowskiego Olsztyna przybyli z całymi rodzinami, aby pokazać wszem i wobec, że trzeźwiejący alkoholicy potrafią oprócz życia rodzinnego i wydajnej pracy, tworzyć wartości duchowe w postaci poezji, muzyki, teatru i szeroko pojętej działalności artystycznej.

Celem Ogólnopolskiego Przeglądu Abstynenckiej Twórczości Artystycznej, którego organizatorami są Trzeźwościowe Stowarzyszenie Kulturalno-Turystyczne w Katowicach oraz Gminny Ośrodek Kultury w Olsztynie, a od początku patronują honorowo liczni Prezydenci Miast i Wójtowie Gmin, na czele z gospodarzem miejsca Wójtem Tomaszem Kucharskim, jest m.in. propagowanie życia w trzeźwości, promowanie bezalkoholowego modelu spędzania wolnego czasu, integracja środowisk trzeźwościowych, promowanie twórczości kulturalnej, wymiana doświadczeń, nawiązywanie kontaktów i nowych przyjaźni.

Spotkania dowodzą, że przy dobrych chęciach, samozaparciu, pomocy bliźnich i wiary w Bożą pomoc, nałóg alkoholizmu można przezwyciężyć, powracając do normalnego życia dla rodziny i społeczeństwa. Potwierdzają to liczne świadectwa uczestników Spotkania. Trzeba wspomnieć, że duszą i motorem imprezy są: Eugeniusz Poloczek Prezes Stowarzyszenia i Mariola Matysek dyr. GOK w Olsztynie.

Pośród tegorocznych gości nie zabrakło aktorów, reżyserów, twórców ludowych, animatorów kultury, działaczy trzeźwościowych. Uczestnicy pod okiem fachowców prezentowali swoje talenty, brali  udział w warsztatach pozytywnego myślenia, umacniając się w przekonaniu, że życie na trzeźwo ma swój urok i warto było wybrać tę drogę. Pośród licznych koncertów i imprez towarzyszących, na długo pozostanie w pamięci widowisko według pomysłu, reżyserii i scenariusza Józefa Brody z Koniakowa i Wiesława Dziewita z Dąbrowy Górniczej pt. „U Ojca na Górze” z udziałem zaproszonych profesjonalnych artystów i uczestników Przeglądu.

Oczekiwanym i przeżywanym uczuciowo punktem programu jest każdorazowo Msza św. w intencji osób i rodzin z problemami uzależnień, z oprawą wokalno-muzyczną gości i uczestników. W słowie do zebranych Proboszcz Parafii ks. Prałat Ryszard Grzesik, zwrócił uwagę, że spotkania odbywają się zawsze w sierpniu, miesiącu w którym Episkopat Polski apeluje o szczególną trzeźwość narodu. Te spotkania wpisują się na stałe do kalendarza imprez religijno kulturalnych tutejszej Parafii i Gminy.

Miłym akcentem kończącym tegoroczne spotkanie okazał się występ Zespołu Pieśni i Tańca Częstochowa oraz finałowy koncert połączony z wręczeniem nagród i regionalnych pamiątek. Przegląd dobiegł końca, przed uczestnikami kolejne miesiące walki z pokusą i słabościami, przed ich sympatykami wsparcie moralne i modlitewne dla osób powracających do normalności. Jakże wymowne jest tu hasło towarzyszące spotkaniu „Nigdy nie patrz na nikogo z góry. Chyba, że podajesz mu rękę, aby powstał”.


Wojciech Mścichowski
Tygodnik Katolicki „Niedziela”
foto Martyna Piecuch

poprzednia strona|1|2|3|4| z   4następny|ostatnia

czytano: 5581 razy

źródło: olsztyn-jurajski.pl

Strona główna

Ilość filmów: 14
dalej
Wyszukiwarka
na stronie   w aktualnościach
link
Ciekawostki

Na terenie gminy Olsztyn znajduje się największy rezerwat na Jurze - SOKOLE GÓRY, a w nim najgłębsza znana jurajska jaskinia STUDNISKO o głębokości ...dalej

Sokole Góry
Ogloszenia
  • link link link link link link link link link link
  • link
Urząd Gminy Olsztyn (C) 2018