GEOCACHING, czyli jurajskie tajemnice na wyciągnięcie ręki

Strona główna » Aktualności » GEOCACHING, czyli jurajskie tajemnice na wyciągnięcie ręki

wielkość tekstu:A | A | A

Miliony osób na całym świecie wykorzystują geocaching do poznawania ciekawych miejsc. Na terenie naszej gminy zarejestrowano już ponad 200 skrytek geocachingowych i wciąż pojawiają się nowe. Zachęcamy do przeczytania artykułu o tej fascynującej grze terenowej. Zapraszamy poszukiwaczy przygód do jurajskiej gminy Olsztyn!

GEOCACHING, czyli jurajskie tajemnice na wyciągnięcie ręki.


Czerpanie wiedzy z podręczników? Wyprawy palcem po mapie? Nie... To nie jest dobra propozycja dla kilku milionów ludzi na całym świecie, którzy „keszując” odkrywają tajemnice niezwykłych miejsc, fenomenów przyrody, ucząc się i bawiąc przy tym doskonale!
To wszystko zapewnia im geocaching – zdobywająca w szybkim tempie licznych zwolenników gra edukacyjna, będąca połączeniem indywidualnej turystyki z marszem na orientację przy pomocy odbiorników GPS lub aplikacji telefonicznych. Jej głównym celem jest odnalezienie skrytki – geocache’a (spolszczone „kesza”), założonej przez innego uczestnika zabawy. Są one praktycznie wszędzie – w pobliżu i wokół Ciebie. Znajdziesz je w każdym kraju, w każdym mieście, miasteczku i wsi. Szukając ich dotrzesz do miejsc wyjątkowo ciekawych, pięknych i niesamowitych, najdalszych zakątków Ziemi lub tych całkiem bliskich, pełnych niezwykłych historii zaklętych w świecie ruin jurajskich zamków i białych skał rozrzuconych wzdłuż Szlaku Orlich Gniazd.
Warto tutaj wspomnieć o Olsztynie i pewnym wydarzeniu z 2015 r. Wówczas odbył się tu event inaugurujący publikację 30 nowych geologicznych skrytek na terenie trzech jurajskich gmin: Olsztyna, Janowa i Mstowa. Dziś jest ich znacznie więcej – nasze rodzime skrytki tradycyjne jak i „ertkesze” zyskują coraz większe uznanie wśród graczy. Zakładane są szybko i w stosunkowo dużych ilościach.
Historia geocachingu związana jest ściśle z odkodowaniem sygnału wysyłanego przez satelity do odbiorników GPS. Jak wiadomo system GPS zaprojektowany został do celów militarnych, dlatego poddawany był on celowemu zniekształceniu. Sytuacja ta zmieniła się 2 maja 2000 r. Decyzją Prezydenta USA – Billa Clintona, udostępniono niezakłócony sygnał wszystkim użytkownikom GPS’ów, przez co możliwe stało się przeprowadzenie pomiaru pozycji z dokładnością około 10 m. Już następnego dnia Amerykanin – Dave Ulmer, ukrył w lesie duży pojemnik, w okolicy miejscowości Estacada (Oregon). „Skarb” ten składał się z różnych przedmiotów – gadżetów mających zachęcić do jego poszukiwań. Ulmer podał lokalizację skrytki do wiadomości publicznej. To co się wkrótce wydarzyło, przeszło jego najśmielsze oczekiwania. W ciągu zaledwie kilku dni „kesz” padł łupem wielu osób, które dzieliły się przeżyciami towarzyszącymi jego poszukiwaniu na forum dyskusyjnym miłośników GPS. Zainspirowani pomysłem Ulmera kolejni entuzjaści „skarbów” zaczęli zakładać nowe skrytki i publikować ich współrzędne. Wkrótce pojawiły się też specjalne serwisy poświęcone wyłącznie tej zabawie. Jednym z pierwszych była domena geocaching.com, uaktywniona 2 września 2000 r. Obecnie jest ona najliczniejszą bazą skrytek na świecie. Zawiera około 3 milionów opublikowanych „keszy”, których szuka blisko 7 milionów ludzi.
Świat pełen „keszy” jest bytem równoległym do rzeczywistego, choć o jego istnieniu nie mają pojęcia osoby niewtajemniczone. Dlaczego? Ponieważ znajdując skrytkę, każdy geocacher stara się ją podjąć bez wzbudzenia zainteresowania otoczenia. To ważny aspekt gry. Z jednej strony dostarcza dodatkowego „dreszczyku emocji”, a z drugiej chroni „kesze” przed zniszczeniem przez osoby niezwiązane z zabawą.
Typowy „skarb”, to najczęściej plastikowy pojemnik typu PET lub szczelnie zamykane na klipsy pudełko – tzw. śniadaniówka. Niekiedy jednak skrzynki są prawdziwymi dziełami sztuki wykonanymi przez graczy z dużym pietyzmem i dbałością o szczegóły. Bez względu jednak na ich kształt, formę i wielkość każdy pojemnik zawiera książkę znalezień (tzw. logbook). To właśnie w niej dokonuje się krótkiej rejestracji w terenie – gracz wpisuje swój pseudonim, datę i godzinę odkrycia „kesza”. Procedurę zaliczania skrzynki kończy wpis na stronie serwisu geocaching.com. Tam też osoba zakładająca skrytkę umieszcza opis zawierający dodatkowe podpowiedzi ułatwiające odnalezienie „kesza” oraz informacje o charakterze krajoznawczym dotyczące samego miejsca jego ukrycia, jak i ewentualnych innych atrakcjach znajdujących się w okolicy – ciekawych miejscach, obiektach architektonicznych, historycznych, sakralnych, zabytkach techniki, a także przyrodniczych i geologicznych. Im większą pomysłowością wykaże się ich autor, tym skrytka lepiej oceniana jest przez innych graczy.
Oprócz standardowych „keszy” w 2004 r. pojawił tzw. EarthCache, czyli geologiczna zagadka, którą rozwiązać można jedynie podczas wycieczki terenowej. Nie są to skrytki fizyczne – pojemniki, skrzynki itp. W tym przypadku koordynaty prowadzą graczy w miejsca, w których zobaczyć można różnorodne przyrodnicze ciekawostki, np. jaskinie, nieczynne kamieniołomy, ostańce skalne, skupiska minerałów i skamieniałości, efekty działalności różnorodnych procesów geologicznych i wiele innych. Polska pod względem liczby tego typu skrytek plasuje się na czwartym miejscu po USA, Niemczech i Czechach.
Aby rozpocząć grę należy zarejestrować się na portalu geocaching.com. W ten sposób otrzymamy dostęp do map z lokalizacją „keszy”. Potem wystarczy zrobić pierwszy krok... Czasami początki zabawy nie są proste. W sumie nie wiadomo czego szukać, no i skrzynki chroni niekiedy pomysłowe maskowanie – mamy je dosłownie „pod nosem”, a nie potrafimy ich dostrzec. Jednak po znalezieniu kilku skrytek bardzo łatwo połknąć bakcyla. Być może tuż za progiem Twojego domu czeka na Ciebie przygoda życia? Sprawdź to, zostań geocacherem!

 

Autor tekstu: geocacher Mroczny Lord Vader


 

czytano: 987 razy

źródło: olsztyn-jurajski.pl

Strona główna

Ilość filmów: 14
dalej
Wyszukiwarka
na stronie   w aktualnościach
link
Ciekawostki

Ruchomą szopkę olsztyńską Jan Wewiór rzeźbił przez 15 lat, ale dzieło to nadal nie jest w pełni ukończone, gdyż autor "Beltejemowa pod strzechą" ...dalej

Ogloszenia
  • link link link link link link link link link link
  • link
Urząd Gminy Olsztyn (C) 2018